Våra resor

Röros Vintermarknad 21/2

Följ med på Röros vintermarknad där du kan uppleva folkfest, kultur och handel mitt i världsarvet.

Enligt ett kungligt påbud från 1853 skall det hållas vintermarknad i Röros näst sista tisdagen till påföljande fredag. Så även 2023.

Vi anländer i god tid för att se forkörarna komma in med sina hästekipage under invigningsceremonin.

I priset buss avreseorten till Röros t&r, kaffe, the och smörgås.

Tidtabeller Röros marknad

Returresa från Röros är 17:00

Klicka här för bokning från Malung, Sälen     Klicka här för bokning från Rättvik, Mora

Start i Malung via Sälen, Trysil. Start i Rättvik via Mora, Älvdalen
Malungs Järnvägsstation 05:00 Rättvik Resecentrum 04:45
Malungsfors Boa 05:15 Morastrand kajen 05:20
Limedsforsen Konsum 05:30 Älvdalens busstation 06:00
Lima Handel 05:40 Särna OKQ8 07:00
Torgås Handel 05:45 Idre Ica Supermarket 07:30
Stinas Kiosk, Transtrand 06:00 Röros Marknad 10:00
Sälen Centrum 06:15
SkiStar Lodge, Lindvallen 06:20     
Sälens Högfjällshotell 06:25 Åter i Mora ca 21:45  
Caravan Club, Tandådalen 06:30 Åter i Rättvik ca 22:15  
SkiStar Lodge, Hundfjället 06:35    
Cirkle K, Trysil 07:30    
Röros Marknad 10:00    
       
Åter i Sälen ca 20:45      
Åter Malung ca 22:00      

Priser: Malung, Lima, Rättvik och Mora. 700:-

Sälen, Trysil, Älvdalen och Idre. 600:-

Barn upp till 11 år. 450:-

Villkor: Fri avbokning via e-post eller telefon fram till 30 dagar före avresa, vid senare avbokning debiteras 50% av totalbeloppet. Vid avbokning med mindre än 48h till avresa debiteras hela beloppet.

Ullared

Håll utkik, resor för 2023 publiceras senast 1 februari.